Добре Дошли!

Добре Дошли! Този сайт е за НЧ "Изгрев - 1936" с. Триград. Ще пъбликуваме тук информация за предстоящите празници и дейности от НЧ "Изгрев - 1936"!

История на НЧ "Изгрев - 1936"


Народно Читалище „Изгрев” с. Триград е основано през 1936 година от родолюбците Димитър Паев, Добра Паева, учителят Стоян Кемеров и кметът на селото Георги Болдеев. По тяхно предложение то се именува „Изгрев” Своята дейност читалището започва в една класна стая на училището.

През 76 годишната си история читалището развива богата и разнообразна дейност. Подбриява се помещение за „салон” в които се играят първите пиеси „Богат дядо богат зет”, „Директорът на парния котел”. Успоредно с певческата самодейност се развива и театралната , която води началото си от 1936 г. С Първите самодейни прояви води началото битовия хор – 1949 г. с художествен ръководител Георги Димитров от гр. Кюстендил.

През пролетта на 1950 г. на прегледа на художествената самодейност в околийския град Девин – триградските самодейци са класирани за град Пловдив за окръжен преглед на 4 юни 1950 г – взимат първото място.

Условията са били трудни, но артистите самодейци, натоварени на каруци са посещавали околните села и гранични застави--Ждребово, Кестен, Водни Пад, Кожаре, Буиново, Тешел, Ягодина, Мугла, Беден, Борино, и други. Много активна дейност читалището разгръща след 1967 г., когато ръководител на смесения хор е учителят от град Пещера Димитър Иванчев. През 1970 г. ръководител на хора е учителката Ева Русева от град София, а по късно местните учителки Надежда Атанасова и Росица Атанасова.

Читалище „Изгрев” има традиции и в развитието на танцовата самодейност. Още през 1964-1965 г. има танцов състав, а през 1975-та г. танцовият състав е ръководен от Юсеин Хаджийски, завършил специален курс по хореография в град Пловдив. От 1985 г. до 1989 г. танцовия състав е най-добрият в Смолянска област коррепетитор на състава е Богомил Атанасов. На най-високо художествино ниво в репертоара на състава са танците: „Момина Севдьо”, „Еньовска Китка”, „Джиновско Хоро”, и „Смесен Тракиски Танц”. За високи художествени постижения а ръководителя и състава са удостоени с плакет от комитита за култура гр. София.

През 1952 г. председател на читалището е Манол Згуровски с подарени книги от граничното поделение се поставя началото на библиотеката.

Не малка роля за културно-просветното израстване на населението има киното, което в началото е подвижно, а после се прожектира в салона га читалището.

През 1986 г. се създава състав за народни обичаи с ръководител Юсеин Хаджийски. Обичаят „сеене на арпо” е представен на Петия национален събор на Копривщица и получава златен медал. Същата година златен медал получава и Али Хаджийски ученик в 4 клас, представил наричанки от Триград. През цялото си съществуване читалище „Изгрев” е огнище на просвета и култура, то оцеля и работи през трудните години на прехода. Днес, то следи пътя на традициите си, съхранява самобитната местна култура, предава я на младото поколение и се стреми дейността му да отговаря на изискванията на читалище от нов тип, за да може то да задоволява нуждите на съвременния човек.

През 1996 г. на събора в Копривщица участват женски битов хор и състава за игри обичаи, които се представи с „Байрямско Веселие”. И двата състава са определени за отличници.

Дял за тези постижение има дългогодишната секретарка на читалището Милена Маринова.

През години на прехода читалището не прекъсна своята дейност въпреки големите трудности благодарение на усилията на читалищното настоятелство.

Днес НЧ „Изгрев - 1936” съхранява традициите на местния бит и култура, но се стреми дейността му да бъде от нов тип да отговаря на нуждите на местната общност. Женската фолклорната група издирва и изпълнява автентични пени от района. Участва на местни празници в общината и близки общини. През 2010 г. участва във фестивала „България за всички” гр. Варна. През 2011 г. библиотеката при читалището е одобрена на програма „Глобални Библиотеки” и оборудвана с 4 компютъра. Читателите могат да ползват безплатен интернет.

Читалището е мост между поколенията за предаване на културното наследството на Триград то е любимо място за всички. То е дарило поколения триградчани с култура и знания. И днес то е ни е нужно и нека дейността му да продължава.

Няма коментари:

Публикуване на коментар